BMW i Canon łączą potęgę sztuki i nowych technologii

„BMW Art Club. Przyszłość to sztuka”

Firma Canon,  jako producent projektorów, bierze udział w technologicznym projekcie „BMW Art Club. Przyszłość to sztuka”. W ramach tego działania w październiku b.r. zorganizowano w katowickim NOSPR (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) niezwykły koncert.

BMW Art Club to nowy projekt artystyczny zainicjowany przez firmę BMW we współpracy z czołowymi polskimi instytucjami kultury. W jego ramach organizowane będą wydarzenia łączące nowe technologie z muzyką, operą, baletem, sztuką współczesną, architekturą czy wzornictwem. Październikowy koncert był inauguracją projektu prezentującą utwory wybitnych kompozytorów XX wieku (Pendereckiego, Lutosławskiego, Panufnika, Góreckiego), którym towarzyszyła instalacja wideo autorstwa Witka Orskiego. Zagrała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Alexandra Humali z towarzyszeniem światowej sławy muzyków.

Podczas eventu publiczność mogła się przekonać, że nowe technologie mogą zamienić się w sztukę w ramach syntezy muzyki, fotografii, instalacji wideo i technologii projekcyjnych. Zastosowano projektory Canon, które posłużyły do wykonania projekcji na dużej, zaokrąglonej w dwóch płaszczyznach powierzchni w fuaje oraz do wyświetlania instalacji wideo (z odległości 40 m) na ekranach umieszczonych za orkiestrą.  Zastosowano projektory Canon XEED WUX6010 o wymiennej optyce m. in. z obiektywem Canon RS-IL04UL. W warunkach eventu istotna była bardzo wysoka jasność zastosowanych projektorów oraz ich kompaktowe wymiary ułatwiające montaż.  Wykorzystane modele charakteryzowały się również brakiem efektu siatki oraz dawały możliwość zastosowania edge blendingu.

Autorem wielokanałowej instalacji wideo był fotograf Witek Orski, jeden z twórców warszawskiej galerii fotografii Czułość. W realizacji projektu Witek Orski wykorzystał aparaty Canon EOS-1D X Mark II i EOS 5DSR.

„Moja realizacja jest próbą wejścia w dialog z odgrywanymi kompozycjami, uchwycenia możliwych punktów stycznych pomiędzy muzyką a obrazem” – o kulisach swojej pracy mówi artysta. „Poddawane cyfrowym przetworzeniom obrazy ukazują motywy zaczerpnięte z krajobrazu, który współcześnie sam jest efektem postprodukcji i retuszu” –  mówi Witek Orski

„Praca nad projektem »BMW Art Club. Przyszłość to sztuka« była fascynującą podróżą w czasie i przestrzeni. Fotografie Witka Orskiego powstawały w całej Polsce; od bałtyckich plaż, po hałdy węgla na Śląsku i Puszczę Białowieską. Natomiast wybrany przez dyrektor Joannę Wnuk-Nazarową program muzyczny przeprowadził nas przez całą historię polskiej muzyki XX wieku. Efektem spotkania muzyki, sztuki i nowych technologii jest projekt, który śmiało patrzy w przyszłość” – mówi Michał Suchora, kurator projektu wizualnego.

Informacja prasowa Canon